Katalytické lampy jsou již známým a hojně užívaným bytovým doplňkem. Nejenže příjemně a intenzivně provoní libovolný interiér, ale dokáže také precizně rozbít molekuly pachu a zápach tak definitivně odstranit. Přinášíme odpovědi na nejčastější dotazy, které v souvislosti s používáním katalytických lamp často zaznívají.

LAMPA

1)      Moje lampa sice hoří, ale já nic necítím, jak je to možné?

U katalytických lamp je zapotřebí mít na paměti, že její reakce začíná až po sfouknutí plamenu. Jakmile je plamen sfouknut, začíná totiž pracovat. Hořet by měla před uhašením asi 2 minuty.

2)      Zapálil/a jsem svou lampu a plamen byl velmi vysoký. Je to běžné?

Ano, jedná se o běžnou součást procesu katalytického provonění. Je důležité řídit se proto bezpečnostními pokyny výrobce či prodejce, který by měl na takovou skutečnost předem upozornit. Lampu také neumisťujte v blízkosti hořlavých materiálů. Lampa však v reálu nepředstavuje žádné riziko, vysoký plamen je velmi krátkodobý.

3)      Jak dlouho by měla lampa doutnat?

Obvykle se doporučuje užití v trvání asi 20 – 40 minut. Jestliže však ještě po takové době nejste stále spokojeni s intenzitou a rozšířením vůně, je samozřejmě možné lampu použít i v delším časovém úseku.

4)      Jak velké prostory dokáže lampa vyčistit a provonět?

Provonění závisí u katalytické lampy samozřejmě na několika faktorech, kterými jsou obecné uspořádání prostor, jejich větrání a také samozřejmě zvolená vůně. Obecně však platí, že 1000 metrů čtverečných by měla zvládnout vydezinfikovat a provonět v průběhu asi třiceti minut.

KNOT

5)      Jak dlouho vydrží knot?

Knot by měl být plně funkční asi po 250 zapálení či po dobu 1 až dvou let. Při správném použití.

6)      Po zhašení plamenu vyhasne i můj knot, proč?

Jestliže se sfouknutím plamenu uhasne i váš knot, je pravděpodobně ten nejideálnější čas na jeho výměnu. Jestliže se jedná o úplně nový kousek, je možné, že mu jen trvá delší chvíli rozehřátí. Neklesejte proto na mysli a zkuste celý proces opakovat, avšak celý od začátku. Knot tedy nechte pořádně vyschnout a poté znovu nasáknout.

7)      Musím měnit knot pokaždé, když zvolím novou vůni do katalytické lampy?

Rozhodně ne. Pokud nechcete, aby došlo ke smíšení vůně, stačí knot nechat nejprve dobře vyschnout a pak použít vůni novou. Rozhodně se však nesnažte knot vyčistit vodou či jinými prostředky. K vyčištění může sloužit pouze speciální a předem určená neutrální náplň.

8)      Jak dlouho je zapotřebí knot nechat nasáknout před prvním použitím? A co v případě dalšího zapalování lampy?

Při prvním použití je ideální nechat knot nasát opravdu dobře, tedy ponořit ho do fragrance aspoň na 20 minut. Jestliže však máte knot ponořený do lampy již po delší dobu, další použití jsou libovolná a není třeba na nic čekat. Před zapálením je dobré zkontrolovat, jestli je kamínek knotu vlhký – poznáte to jeho tmavším zbarvením. Pokud je suchý, má světle šedivou barvu.

VŮNĚ

9)      Mohu si smíchat více vůní dohromady?

Namíchat jednotlivé vůně je samozřejmě možné – vznikne vám tak originální a váš jedinečný parfém. Myslete však na to, že silnější vůně vždy přebije tu slabší a méně výraznou – obzvlášť, pokud je použijete ve stejném poměru.

10)   Co je to neutrální vůně?

Neutrální vůně je neparfémovaná. Slouží pro ty, kteří si chtějí pročistit vzduch za použití katalytické lampy, avšak bez fragrance. Lze ji použít také k rozředění parfémovaných vůní, které jsou pak méně intenzivní – v závislosti na konečném poměru vonné náplně a vůně neutrální.

11)   Kolik náplně by mělo v lampě být? Jak moc ji mám naplnit?

Zejména při prvním použití je ideální naplnit lampu cca do 2/3. Jestliže je lampa neprůhledná, objem náplně lze odměřit pomocí odměrky případně knotu. Jestliže ponoříme knot do lampy s náplní a po chvíli vytáhneme ven, podle hladinky na knotu poznáme, jak moc je lampa naplněná nebo prázdná.

12)   Mohu použít do lampy některý z aroma olejů?

Pro katalytické lampy slouží výhradně náplně specificky pro ně určené, které jsou vyráběny na bázi alkoholu. Ten zajistí efektivní katalytickou reakci, provonění a pročištění vzduchu. Použití jiných fragrancí, zejména na olejové bázi, může znamenat nejen zničení katalytické lampy, ale také například nebezpečí požáru.