Taková obyčejná katalytická lampa má mnohostranné využití. Nejenže hezky voní a vypadá, může nám posloužit také jako náš vlastní zdroj domácí aromaterapie. Aromaterapie není jen o tom, že nám něco příjemně voní. Může nám být také mnohostranně nápomocná. Uveďme několik příkladů za všechny:

odbourávání stresu

udržování dobré nálady a životní rovnováhy

úleva od drobných zdravotních obtíží

posílení imunity, dýchací a oběhové soustavy

Aromaterapie představuje skvělý přírodní doplněk a zároveň alternativu k jiným způsobům péče o zdraví. Nicméně léky ještě nevyhazujte.

Ty opravdu vážné nemoci asi aromaterapií nevyléčíte, ale může Vám pomoci zbavit se nepříjemných pocitů, které jsou s nimi spojeny. Vůně totiž mnohdy dokáže:

Nabíjet pozitivní energií
Zlepšovat kvalitu spánku
Ničit bakteriální a houbové infekce
Uvolňovat dutiny a dýchací cesty
Eliminovat migrény
Nabíjet pozitivní energií
Zlepšovat kvalitu spánku
Ničit bakteriální a houbové infekce

Faktor čichu

Pro lepší pochopení mechanismu aromaterapie je dobré vědět, jak naše tělo zachází s čichovými vjemy.

Náš čich je neuvěřitelný – posuďte sami: lidský nos dokáže rozpoznat kolem deseti tisíc různých pachů.

Molekuly vůně vstupují do nosu a zaznamenávají se v čichovém ústrojí. Výsledné nervové signály pak putují hluboko do mozku, do oblastí, které jsou zodpovědné za kontrolu naší nálady, našich vzpomínek a schopnosti učit se. Oblast, které se to týká, se nazývá limbický systém a při vhodném podráždění vylučuje endorfiny, což jsou nervové přenašeče, které mají na svědomí to, že máme dobrou náladu.

I když to zní hrozně vědecky, žádná věda v tom není. Znamená to jen, že vůně mají podstatný podíl na tom, jak myslíme a jak se cítíme.

Stačí si připomenout, co zažíváte, když si přivoníte ke kytici čerstvých růží… A teď si vzpomeňte, co jste cítili, když jste naposledy v kuchyni připálili cibulku. Je to jasné.