Mezi lety 1970 a 1980 frčela po celém světe reklama na koupele firmy Blitz „Calgon, take me away“. Spot vyčerpané maminky, která unikne před světem do uklidňující perličkové koupele. Oslovil snad každého, kdo měl někdy špatný den.

A ještě rychlejší věcí, která vás unese od nepříjemností všedního dne, rychlejší než voňavá koupel, je katalytická lampa. Ať už chcete svěží jarní vzduch, nebo se přenést do ráje jižních moří bez potíží s bezpečností na letišti, přecpanými lety a ztracenými zavazadly, zapalte lampu a můžete cestovat kamkoliv vás vaše fantazie povede.

Vůně je silný zážitek, můžete ji použít ke změně nálady během několika vteřin. Proč bychom vlastně nemohli vůní v koupelně nahradit koupel, na kterou nám dnes nezbývá čas?

Zavřete oči a pomyslete na roční období: zima, jaro, léto… každé období má vlastní vůni, evokuje voňavé vzpomínky. Na sklonku zimy už opravdu trpíte sedmdesáti dny sněhové pokrývky nebo naopak rozbláceného sychravého počasí. Zažehněte lampu s vůní piña colada nebo oceán a třískněte do vzpomínek s CD Beach Boys. S vdechnutím vůně je mrazivé počasí rázem tu a tam. Skvělá květinová vůně nebo deštný prales vám připomene, že aprílové deštíky jsou za dveřmi. Pokud je 40°C ve stínu, není nic lepšího než borovicové aroma, která vám roztančí mráz po zádech. Jakýkoliv okamžik chcete přivolat, stačí k tomu jen katalytická lampa a vhodná vůně. V tom je síla vůní.

Když myslíte na výjimečné události, pravděpodobně si vybavíte i vůni. Vůni rozpálené písečné pláže pro letní prázdniny, velikonoce jsou zase vůní květin a jara… Vzpomeňte na vánoční stromeček a rázem jako byste cítili omamnou vůni borovice nebo jedličky v rohu pokoje. Svátky jsou na vůně obzvláště štědré…

Nebojte se ani několika různě vonících náplní zároveň. Jestliže jsou to vůně základní, čisté, nebudou si překážet. Roční období jsou plné různorodých a doplňujících se vůní.

A teď se podívejte kriticky na svůj domov. Nevytvořili jste si podvědomě letní prosluněný pokoj? Nebo odpočinkovou klidovou místnost, kam mohou jen večerní paprsky a spousta zeleně? Letní pokoj si určitě zaslouží i doplnění o patřičné vůně, je to váš koutek, kam můžete utéct před lezavým počasím. Možná, že máte i místnost o jedné barvě, takové, která vás buď uklidňuje, nebo burcuje k činnosti. K levandulovému pokoji levandulové aroma, růži k růžovému, obilné klasy nebo deštný prales do zeleného pokoje. Vanilku a gardénii pro čisté, bílé interiéry a vůni moře do bledě modré koupelny.

A co teprve kuchyně! V té nejde jen o provonění, ale zejména o eliminování pachů. Připravili jste skvělé jídlo hostům a k pohoštění pak ve vzduchu čpí pach česneku, cibule a ryby. Pokud se takového odéru nemůžete zbavit, ačkoliv digestoř jede naplno, použijte v prostoru katalytickou lampu, nebo méně zdravý odstraňovač pachu ve spreji a zapalte citrusovou svíčku. Nahradíte tak pachy od vaření čistou vůní ovoce. A zažehnáte noční můru.