Jednoduchá metoda, jak zachovat kamínek s knotem čistý a průchodný. Navíc vám dovolí snížit čas potřebný k zapálení lampy po doplnění náplně z 30 minut na žádnou.

1. Pořiďte si plastový skladovací box s víčkem, které spolehlivě těsní. (DŮLEŽITÉ: víčko musí být vzduchotěsné). Box stačí asi o velikosti vejce.

2. Kupte izopropylalkohol (nejméně 91% koncentraci, méně koncentrovaný nebude fungovat!), nebo si pořiďte vonný olej „čistý vzduch“ – neparfémovaný lampový olej, který slouží nejen k čištění lampového kamínku.

3. Uložte kamínek s knotkem (nikdy se nesnažte je rozdělit) do boxu (zajímavým tipem je mít několik kamínků pro každou lampu a používat je střídavě, aby se řádně pročistily) a naplňte box izopropylalkoholem. Víčko pečlivě utěsněte, aby alkohol nevyprchal.

4. Izopropylalkohol pomalu rozpustí veškeré uhlíkové usazeniny v kamínku, které by jej nakonec zcela ucpaly. V závislosti na tom, jak dlouho byl kamínek používán bez vyčištění, to může trvat několik hodin, nebo až několik dní. Během této doby se změní alkohol z průhledného na barvu slabého čajového odvaru.

Když chcete zapálit lampu

-          Odstraňte kamínek s knotkem, který v lampě zůstal od předchozího užívání.

-          Naplňte lampu lampovým olejem (ne více než do 2/3). Nejlepší je, když lampu naplníte vždy jen takovým množstvím oleje, jaké chcete během katalytické reakce skutečně použít.

-          Vyčištěný kamínek vytáhněte z boxu a umístěte do hrdla lampy.

-          Nyní můžete lampu zapálit okamžitě, nemusíte čekat 30 minut, než se knotek nasákne. Nadále se držte klasického postupu, daného výrobcem.

-          A znečištěný kamínek od posledního zapálení lampy umístěte do plastového boxu, přelijte čistým izopropylalkoholem nebo neparfémovaným lampovým olejem. Tak, aby se knotek zcela vyčistil před dalším použitím.