Katalytická lampa je jedinečný prvek do interiéru. Dokáže provonět i velmi objemné prostory, místa, kde se pohybuje hodně lidí, a hlavně si zvládne poradit se zakouřeným prostředím. V minulosti se lampy používaly v nemocnicích a márnicích, kde čistily vzduch od bakterií a nečistot.

Dnes se lampy používají především pro jejich schopnost zdravým způsobem provonět vzduch, ve kterém žijeme. Pomáhají nám zbavit se nepříjemných pachů v kuchyni a svět kuřáka dělají snesitelnějším pro okolí. Ba co snesitelným, zapálená lampa společně s otevřeným oknem přemění pracovnu kuřáka na příjemný voňavý ostrov.

Katalytická lampa se od ostatních vonných výrobků liší svou intenzitou. Vonné kameny, sáčky, difuzory, vše je slabší než zapálená lampa. A kromě difuzoru nemůžete vonné produkty v jejich síle či době, po kterou voní, regulovat. Lampu naplníte množstvím náplně, které chcete skutečně upotřebit a když se Vám zdá, že už provoněla místnost dostatečně, prostě ji uhasíte a zazátkujete.

Například svíčky oproti tomu zase regulovatelné jsou, prostě je sfouknete. Jenomže tady přichází na prkna znamenající svět zase lampa s další předností. Katalytická lampa vlastně nehoří, nespaluje náplň a proto z ní neunikají zplodiny. Využívá místo plamene katalytickou reakci. Když je lampa aktivní, teplo od ní rychle stoupá a vytváří tak nepřetržitý proud vzduchu. Vzduch se lampou filtruje a zbavuje zápachu. A lampa přitom sálá příjemnou vůni. I poměrně velké prostory jsou tak během několika minut provoněny a vůně vydrží hodiny. 25-40minut stačí pro místnost o objemu 1000-1400m3.

A teď slibovaný návod:

1)     Odstraňte ozdobnou krytku i uzávěr, kamínek s knotkem (pokud zůstal od posledního použití lampy) také. Jestli jste zvyklí kamínek čistit, pak jej umístěte do čistící dózy (návod: Jak udržovat knot…), bez čištění vydrží 200 pracovních hodin, pak je nutné jej vyměnit.

2)     Lampu naplňte takovým množstvím náplně, jaké chcete na provonění použít, nejvýše do 2/3 lampy.

3)     Pokud máte již nachystaný vyčištěný náhradní knotek (čistí se podle stupně znečištění až dva dny, viz návod: Jak udržovat knot…), pak stačí tento knotek s kamínkem vložit do lampy a můžete okamžitě lampu zapálit.

Když nemáte náhradní knotek, umístěte ten, který jste z lampy před doplňováním vytáhli, zase na stejné místo. Je nutné jej nechat alespoň 20 minut nasáknout, bez toho lampa nebude fungovat.

4)   Zapalte lampu, nikdy byste ji neměli nechat funkční bez dozoru a v této chvíli to platí dvojnásob. Plamen může dosáhnout výšky až několik desítek centimetrů, postupně jeho výška začne klesat.

5)     Pokud plamen sám neuhasne, postarejte se o jeho uhašení mocným fouknutím sami. A to maximálně po 2 minutách od zapálení. Na lampu nasaďte pro bezpečnost ozdobné perforované víčko. A užívejte si sálavou vůni, kterou začne vydávat.

6)     Teď probíhá katalytická reakce, při které lampa čistí vzduch a sáláním nutí vůni cirkulovat po místnosti. Pro místnost o 15m2 stačí aby lampa fungovala 20-30 minut. Vypočítejte si dobu, po jakou by měla fungovat u Vás, a nebo to prostě zkuste odhadnout podle toho, jak se Vám v místnosti dýchá.

7)     Zastavit katalytický proces je velmi jednoduché, použijte k tomu neperforované víčko lampy, které zároveň zajistí, že se Vám náplň do příštího zapálení jen tak neodpaří. Perforovanou ozdobnou krytku doporučuji taky nasadit. Jednak to tak lampě víc sluší, a hlavně ho neztratíte.

1. Katalytická lampa
2. Odstraňte uzávěry a kamínek.
3. Použijte trychtýř.
4. Nechte knotek 30 minut nasáknout.
5. Plamen může být až 15cm vysoký.
6. Po 2 minutách se výška plamene sníží.
7. Uhaste jej.
8. Nasaďte ochranný kryt.
Deaktivace lampy: odstraňte ochranný kryt a nasaďte uzávěr.